کد وبلاگ

مقاله ۸ : وضوح تصاویر تلویزیون چگونه است ؟ HD FULL HD RESOLOTION

مقاله ۸ : وضوح تصاویر تلویزیون چگونه است ؟ HD FULL HD RESOLOTION

مقاله 8 : وضوح تصاویر تلویزیون چگونه است ؟ HD FULL HD

رزولوشن (RESOLOTION) مناسب خود را انتخاب کنید

در حال حاضر رزولوشن فول اچ‌دی مناسب‌ترین گزینه برای تلویزیون‌های خانگی است و باعث می‌شود جزییات تا حداکثر ممکن نمایش داده شوند.

البته در درک جزئیات یک تصویر عوامل گوناگونی دخیل است. عواملی چون فاصله، قدرت بینایی شما و کیفیت ویدیویی که در حال پخش است. مثلا با قدرت بینایی 20/20 و در فاصله  3 متر و 60 سانتی متر، قدرت تشخیص بین دو صفحه نمایش اچ دی و فول اچ دی که هر دو مشغول پخش ویدیویی فول اچ‌دی هستند، دشوار است. قطعا نقش فول اچ‌دی با صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر بیشتر نمایان می‌شود. این قضیه در تلوزیون‌های کوچکتر از 40 اینچ زیاد اهمیتی ندارد، چرا که برای تشخیص جزئیات باید نزدیک‌تر بنشینید. در هر صورت و در حال حاضر سری 1080p از مقبولیت کافی برخوردار بوده و مناسب خرید است.

از بحث فول اچ‌دی که بگذریم به مقوله دیگری به نام 4K یا اولترا اچ دی می‌رسیم که این روزها حرف‌هایی از آن زده می‌شود. یک تلویزیون اولترا اچ دی حداقل 8 میلیون پیکسل فعال را با رزولوشن 3840 در 2160 نشان می‌دهد. تا به حال برندهایی چون ال‌جی، سونی و توشیبا تلویزیون‌هایی از این نوع را معرفی کرده‌اند. از نظر قیمتی متاسفانه این نمایشگرها جز کالاهای لوکس حساب می‌شود به گونه‌ای که برای خرید تلوزیون ال جی مدل 84LM9600 بایدچیزی حدود 4000 دلار پرداخت کنید که قیمت آن در کشور ما 10 میلیون تومان است

 

اگر بخواهیم سیستم های تصویر تلویزیونی را طبقه بندی کنیم شامل سه دسته خواهند بود:

 

SD یا همان حالت استاندارد:

این سیستم بر وضوح 480*720 می باشند که اکثر فیلم های دی وی دی قدیمی با این وضوح ساخته شده اند. این فیلمها را اگر با کابل HDMI یا S-video ببینید تفاوتی در کیفیت آنها ایجاد نخواهد شد.

 

HD یا همان کیفیت بالا (اچ دی)

این سیستم با وضوح 720*1280 می باشد. کیفیت تصویر در این سیستم بهبود یافته و در سطحی بالاتر عرضه می شود. بهتر است برای دریافت تصویر با بالاترین کیفیت از کابلهای HDMI استفاده کنید. این سیستم با نام HD ready هم شناخته می شود.

 

Full HD که دقیقاً با همین عنوان شناخته می شود (فول اچ دی)

در فرمت فول اچ دی، کیفیت به بالاترین حد می رسد بطوریکه تمام جزئیات تصویر قابل مشاهده خواهد بود. برای تماشای فیلمهای فول اچ دی راهی بجز روی آوردن به کابلهای HDMI نیست چون در غیر اینصورت Full HD معنایی نخواهد داشت. فرمت Full HD تصاویری با وضوح 1080*1290 پیکسل ارائه می دهد. این سیستم به نام فرمت 1080 پیکسل هم معروف است.

 

گفتنی است که این فرمتهای با کیفیت در تلویزیونهایی که نسبت تصویر آنها 16:9 است به درستی نمایش داده می شود واگر قصد تماشای آنها را در تلویزیونهای با نسبت تصویر 4:3 دارید مطمئن باشید هر دو مورد ( کیفیت و اندازه ی کامل تصویر) را از دست خواهید داد. تصاویری که با نسبت 16:9 هستند در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آنها 4:3 است به خوبی و بطور کامل پخش نمی شوند یعنی یا قسمتهایی از تصویر را از دست می دهید یا آنرا با ابعادی عجیب مشاهده خواهید کرد.


logo-samandehi نبی اعظم نرم افزار سایت