کد وبلاگ

مقاله 24: هشدارهای بهداشتی برای استفاده از کولر آبی

مقاله 24: هشدارهای بهداشتی برای استفاده از کولر آبی

 

کولر آبی یکی از پرطرفدارترین وسایل سرمایشی در فصل بهار به ویژه در شهرهای مرکزی ایران است. اما همین وسیله آرامش بخش گاهی هم می تواند تهدیدکننده سلامتی تان باشد، چراکه هوا را از یک منبع بیرونی، به درون یک محیط مرطوب کشیده و سپس به داخل خانه هدایت می کند. این محیط مرطوب فضای مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری هاست. پس بهتر است پیش از راه اندازی کولر آبی تان به این چند نکته توجه کنید.

هنگام استفاده از کولرهای آبی، نخستین موردی که باید مورد توجه قرار بگیرد، تعویض سالانه پوشال های کولر و قرار نگرفتن در معرض باد مستقیم کولر است. رطوبت و آلودگی پوشال های کولر، شرایط مناسبی برای رشد انواع میکروب ها و قارچ ها را فراهم می کند. بسیاری از آلرژی ها و یا سرماخوردگی هایی مداوم در تابستان به دلیل تعویض نشدن سالانه پوشال کولرها رخ می دهد.

 


قارچ هایی مانند آسپرژیلوس می توانند بیماری زا باشند. البته افراد سالم و عادی معمولا دچار مشکل نمی شوند، ولی در مورد افرادی که دچار بیماری های ریوی هستند، این قارچ ها ممکن است باعث بیماری شوند.
از آنجا که پوشال، شرایط بروز بیماری را فراهم می کند، بهتر است هر سال پوشال ها تعویض شوند و در چند روز ابتدایی استفاده از کولر، در و پنجره ها باز گذاشته شوند.
پوشال ها و دریچه های ورود هوای کولر در طول چند ماهی که از آن استفاده نشده، به شدت پر از گرد و خاک و ذرات معلق موجود در هوا هستند. زمانی که شما کولر را راه می اندازید، تمام این گردوغبار را به درون منزل تان هدایت می کنید. به همین دلیل توصیه می شود پوشال های کولر هر سال تعویض کرده و دریچه های کولررا هم تا حد امکان از وجود گردوغبار هوا پاک کنید.
اگر این چند نکته را رعایت نکنید، باعث پخش گرد وغبار زیادی در فضای خانه خواهید شد. این گرد و غبار می توانند مشکلاتی را برای سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی، مخصوصا برای کودکان، سالمندان یا افراد مبتلا به ناراحتی های تنفسی ایجاد کند.
همچنین بهتر است برای پیشگیری از ورود گرد وغبارهای آلرژی زا به درون منزل هنگام راه اندازی کولر، دریچه های کولر را یک به یک باز کنید و پیش از باز کردن آنها هم یک دستمال کاملا مرطوب را (در حالی که ماسک مناسبی روی دهان و بینی تان گذاشته اید) جلوی دهانه خروجی هوای کولر بگیرید تا گردوغبار به جای ورود به خانه، به آن دستمال مرطوب بچسبند و وارد فضا نشوند.
یکی دیگر از راه های پیشگیری از ورود گرد وغبار بیش از اندازه در طول پاییز و زمستان به درون دریچه های کولر این است که یک کاور ضخیم مثلا از جنس برزنت، برای کولر تهیه کنید و در طول فصل هایی که از آن استفاده نمی کنید، کاور را روی کولر بکشید.
کولر و سرماخوردگی بهاری
اگرچه سرما به تنهایی نمی تواند سرماخوردگی ایجاد کند، اما تغییر دما می تواند زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم کند. به همین خاطر بهتر است برای پیشگیری از سرماخوردگی، زمانی که از محیط گرم بیرون وارد خانه می شوید، بلافاصله کولر را روشن نکنیی و یا حداقل در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیرید.
چند پیشنهاد بهداشتی
همان طور که گفته شد، بهتر است پوشال ها هر سال تعویض شوند، اما اگر به هر دلیلی نتوانستید پوشال های کولر را تعویض کنید، بهترین راه برای خلاص شدن از باکتری های رشد کرده در پوشال ها این است که محلولی شامل ۱۰ درصد پرکلرین و ۹۰ درصد آب درست کنید و در کف کولر بریزید. سپس پمپ آب را روشن کنید تا پوشال ها حسابی با محلول کلرین وآب خیس بخورند. بعد از چند دقیقه پمپ آب را خاموش کنید و آب کولر را تخلیه کرده، آب تمیز در کفی کولر بریزید و دوباره پمپ آب را روشن کنید تا پوشال ها تمیز شوند.
استفاده از کولرهای آبی در شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی مناسب (۴۰ تا ۶۰ درصد) قابل توصیه است. کولر آبی دمای محیط داخلی منزل یا محیط کار را به ۲۶ یا ۲۸ درجه سانتی گراد می رساند.

 

damadam.ir/دارچین-darchinmag/اخبار-گوناگون/title/هشدارهای-بهداشتی-برای-استفاده-از-کولر-آبی/id/4144292


logo-samandehi نبی اعظم نرم افزار سایت